• Copiapoa cinerea, Chile 2008, Ing. Pavel Franc
  • Chile 2008, Ing. Pavel Franc
  • Chile 2008, Ing. Pavel Franc

Povídání o sukulentech

 

5. ročník povídání o sukulentech – jarní část v Libochovicích – 14. 2. 2015

 

Tradiční akce se opět konala v Restauraci Konírna a zúčastnilo se jí 34 osob z 9 spolků (z pořádajícího KPKS Roudnice n. L. 8, KK Most 5, SPKS Praha 4, KK Teplice 4, KK Žatec 3, Ústí nad Labem 3, SPS 3, KK Rakovník 2, KK Pardubice 1 a z KK Plzeň 1.)

O něco menší počet byl ovlivněn doznívající epidemií chřipky, ale ta na průběh a atmosféru setkání neměla žádný vliv.

Mini burzu rostlin zajistil př. Jaroslav Hušner, pamětní trička pro přednášející zajistil roudnický KPKS.

Jako první promítal velmi pestrou směs sukulentů ze své sbírky Petr Hoffmann (předseda KK Rakovník). Překvapil nejen bohatým sortimentem druhů, ale hlavně kvalitou prezentovaných výpěstků a zkušenostmi z úspěchů i nezdarů při jejich pěstování.

Po něm se ujal slova i ovladače promítačky př. Bořivoj Prokeš, který nazval svou přednášku „Madagascar forever“ (M. navěky, navždy, pořád). Provedl nás okruhem po jižní polovině ostrova a předvedl opravdový extrakt zajímavých druhů rostlin i živočichů.

Posledním účinkujícím byl Jan Gratias, který si připravil prezentaci na téma „Rod Sinningia, aneb kaudiciformní rostliny pro příští pětiletky“. Pokusil se o ucelený přehled o rodu, jež t. č. zahrnuje 91 popsaných druhů z let 1825 až 2014. Po části morfologické a geografické představil 62 druhů a připomenul i četné zahradnické hybridy známé pod původním jménem rodu – gloxínie.

Setkání se vydařilo, a tak se skalní příznivci a členové SPS mohou těšit na podzimní pokračování, které bude opět počátkem října v Rakovníku.

 

Foto dodal Jan Boháček, KPKS Roudnice n. L.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

O klubu

Roudnický klub pěstitelů kaktusů a sukulentů funguje nepřetržitě již od roku 1958. Za tuto dobu vyrostlo v našich řadách mnoho pěstitelů, kterým pod rukama vykvete snad vše a kteří ochotně předávají své cenné rady a zkušenosti dále. Svou vášeň pro veškerou sukulentní flóru probíráme na pravidelných schůzích, podnikáme zájezdy a navštěvujeme sbírky ostatních pěstielů. Každoročně pořádáme přehlídku nejzajímavějších výpěstků svých členů ve skleníku zámecké zahrady v Libochovicích.

Barvy ve skleníku (JBo)

DSCF6643.jpg